Teleinformatyka :: Model OSI :: Szafy teleinformatyczne :: Urządzenia sieciowe ::

 Szafy teleinformatyczne

Już pod koniec lat 70. zaczęto montować komputery w obudowach mających postać szaf przemysłowych, jednak brak zgodności pomiędzy urządzeniami pochodzącymi od różnych producentów znacznie utrudniał ich instalację.

W 1984 r. komisja IEC (International Electrotechnical Commission) wydała normę IEC 297-3 określającą wymiary fizyczne szaf 482,6 mm (19 cali), która do dzisiaj stanowi podstawę do ich konstruowania. Mimo ogromnych zmian w technologii IT, jakie miały miejsce w ostatnich dekadach, zasady projektowania infrastruktury zasilania ośrodków przetwarzania danych oraz serwerowni zmieniły się w niewielkim stopniu. Aby w pełni wykorzystywać zalety montażu sprzętu teleinformatycznego instalowanego w szafach 19", wymagana jest również zdolność dostosowania układów dystrybucji zasilania do zmieniających się potrzeb. W dowolnej szafie mogą bowiem często zachodzić zmiany dotyczące parametrów zasilania mocy, napięcia czy liczby gniazd.

Bardzo często dochodzi do sytuacji kiedy konieczne staje się przeniesienie szafy wypełnionej sprzętem IT do innych pomieszczeń, w których zachowanie dotychczasowej konfiguracji może być utrudnione ze względu na przeszkody fizyczne i trudności z prowadzeniem kabli. Dlatego szafy teleinformatyczne powinny być również dostosowane do prowadzenia kabli zasilających górą.

Montaż wszystkich komponentów w znormalizowanych szafach przemysłowych umożliwia wprowadzanie zmian w konfiguracji, skracając do minimum okresy przestoju. Poprzez użycie standardowych elementów znacznemu skróceniu ulega również czas napraw, gdyż nie potrzeba wykonywać skomplikowanego demontażu. Przechowywanie w miejscu instalacji części zamiennych pozwala na skrócenie średniego czasu naprawy, a dzięki zoptymalizowaniu do standardowych elementów systemu zarządzania konfiguracja staje się zdecydowanie prostsza.

wagi bydgoszcz | Valid HTML | Szablon by Sliffka